Новини

Державні та приватні нотаріуси зрівнялися у "спадкових правах"

З 1 червня 2009 р. набули чинності положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат", якими державні та приватні нотаріуси зрівнюються у повноваженнях оформляти спадкові права громадян.

Міністр юстиції Микола Оніщук вважає, що зрівнювання в таких повноваженнях державних та приватних нотаріусів сприятиме розвантаженню державних нотаріальних контор. За його словами, існуючі до сьогоднішнього дня обмеження в повноваженнях призводили до перевантаження державних нотаріальних контор, створювали в них великі черги. Крім того, "нерівність у повноваженнях" позбавляла приватних нотаріусів можливості вести свою професійну діяльність у повному обсязі.

Міністр також уточнив, що правовий статус державних та приватних нотаріусів не змінюється. Так, згідно ст.31 Закону України "Про нотаріат", приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справлятимуть плату, розмір якої визначатиметься за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою. Оплата додаткових послуг правового характеру, які надаються приватними нотаріусами і не належать до вчинюваної нотаріальної дії, також буде стягуватися за домовленістю сторін.

За даними Мін'юсту України, на сьогодні понад 95% приватних нотаріусів пройшли необхідне підвищення кваліфікації з питань оформлення спадщини (наприклад, в частині видачі свідоцтв про право на спадщину, свідоцтв про право власності у спільному майні подружжя тощо), а також отримали право на проведення відповідних нотаріальних дій. Крім того, розроблені всі необхідні підзаконні нормативні акти для реалізації положень Закону про внесення змін до Закону України "Про нотаріат". Таким чином, як заявляє М.Оніщук, ніяких перешкод для реалізації положень зазначеного Закону України немає.

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат", прийнятий Верховною Радою 1 жовтня 2008 року. З 1 грудня минулого року набули чинності окремі поправки до Закону "Про нотаріат", наприклад, що передбачали посилення вимог до рівня кваліфікації осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю (нотаріус, стажист нотаріуса), поліпшення доступу громадян до нотаріальних послуг та їх якості, вдосконалення механізму допуску громадян до нотаріальної діяльності, зняття обмежень граничної чисельності приватних нотаріусів у нотаріальних округах і т.п.

З 1 червня 2009 року набула чинності норма, що стосується рівних повноважень державних і приватних нотаріусів в частині оформлення спадкових справ. З сьогоднішнього дня також набуває чинності норма щодо встановлення Кабінетом Міністрів України зразка, опису, порядку витрачання, зберігання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів.

Стартувала з прийняттям парламентаріями 1 жовтня минулого року Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" № 614-VI глобальна реформа нотаріату кардинально перекроїла звичні правила. Тепер оформити спадщину можна і в приватній конторі. Незважаючи на проведену Мін'юстом в найкоротші терміни титанічну роботу з навчання приватних нотаріусів спадковому праву, вже зараз можна прогнозувати, що проблем з оформленням спадщини буде чимало.