Новини нотаріату

Спрощено оподаткування спадщини

Стосовно правил оподаткування доходів від договору дарування вони залишаються тотожними: оподаткування здійснюється за правилами встановленими для оподаткування спадщини.

Відповідно за нульовою ставкою буде оподатковуватись дохід , отриманий фізичною особою від прийняття в дарунок майна на підставі договору дарування укладеного між родичами першого та другого ступеня споріднення, до яких віднесено:
– батьків фізичної особи,
– її чоловіка або дружину,
– дітей такої фізичної особи, у тому числі усиновлених,
– її рідних братів та сестер,
– її бабу та діда з боку матері і з боку батька,
– онуків.

При спадкуванні або прийнятті в дарунок майна нерезидентами, або від нерезидентів застосовується ставка податку відповідно пункту 174.2.3. Податкового кодексу України і врахування ступеня споріднення не передбачено.

Статтю 174 Податкового кодексу України Законом №1910-VIII доповнено пунктом 174.8, яким передбачається, що у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини/дарунків, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом.

Необхідно також звернути увагу на встановлення вказаним Законом вимоги зазначення нотаріусом суми доходу у вигляді вартості успадкованого/подарованого майна, отриманого платником податку, зазначеним у підпункті 174.2.2 пункту 174.2 статті 174 Податкового кодексу України, при поданні інформації про видані свідоцтва про право на спадщину або посвідчені договори дарування.

Закон №1910-VIII відповідно до перехідних положень набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року платником податків у вигляді спадщини/дарунку.


ВР дозволила нотаріусам і банкам реєструвати юридичних осіб і фізосіб-підприємців

Верховна Рада прийняла закон №2983 "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", який передбачає передачу права Міністерства юстиції реєструвати юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцевим органам влади, а також акредитованим суб'єктам, у тому числі нотаріусам і банкам.


Введені електронні іспити для майбутніх нотаріусів

Найближчим часом планується провести перший публічний іспит за новою системою електронного анонімного тестування. Кабінет міністрів України прийняв рішення про введення електронних іспитів для отримання ліцензії нотаріуса, а також про реформування роботи Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату.

«На жаль, під час допуску до професії спостерігаються серйозні проблеми у вигляді величезної корупційної складової. Від громадських організацій надійшла інформація про те, що за успішну здачу іспиту потрібно дати хабар в розмірі від 20 до 100 тисяч доларів. Для того, щоб зупинити цю корупційну практику, уряд своїм рішенням ввів електронні іспити для отримання ліцензії нотаріуса, які повністю знищать хабарництво у сфері нотаріату», - зазначив Міністр юстиції.

Зараз налічується близько 300 претендентів, готових здавати іспити. Вже найближчим часом планується провести перший публічний іспит за новою системою електронного анонімного тестування.

Реформування ВКК нотаріату, яка займається питанням допуску до професії нотаріуса і розглядає дисциплінарні питання, також обумовлено низкою проблем (корупція під час іспитів, непрозора процедура розгляду питання про залучення нотаріуса до відповідальності тощо).

До складу відповідної комісії входитимуть представники нотаріальної спільноти, делеговані Нотаріальної палатою. При цьому ті, хто вже раніше входили до складу ЛКК, не мають права знову працювати в цьому органі. Джерело: ЛІГА:ЗАКОН


Скасовано обов'язкове нотаріальне завірення низки документів

Внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них, справжності підпису на документах. Посадові особи відповідних органів, підприємств та ін зможуть, зокрема, завіряти справжність копій наступних документів: установчі документи, які підтверджують право юрособи бути покупцем об'єкта приватизації; свідоцтво про смерть фізособи-підприємця, що надається для анулювання ліцензії; установчі документи, надані юрособою, яка має намір набути статусу оптового ринку с/г продукції; різних документів щодо ліцензування тощо. Джерело


БТІ зникне

1 січня 2013 року припинилося функціонування Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек.
Усі ці бюрократичні інституції замінить відтепер одна нова — Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (він же поглине той реєстр, який веде Бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Реєстраційна служба буде фіксувати право власності на нове майно, а нотаріуси реєструватимуть його на вторинному ринку. Громадяни, які матимуть бажання здійснити якусь оборудку з нерухомістю, повинні будуть прийти до нотаріуса, який перевірить інформацію в існуючих реєстрах, перенесе її до нового та зареєструє за громадянином право власності.

Усiм приватизованим ділянкам держава має надати кадастровий номер. Закон «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визнає всі права на земельні ділянки, які були зареєстровані до 1 січня 2013. У власників можуть виникнути проблеми у разі, якщо така ділянка не має кадастрового номера. Відсутність номера може призвести до серйозних ускладнень під час продажу чи передачі нерухомості в спадщину — адже її, згідно з документами, «не існуватиме».

За словами голови секції Асоціації адвокатів України Зої Ярош, «наявність в особи права на земельну ділянку підтверджуватиметься з 1 січня 2013 року фактом проведення державної реєстрації такого права у Державному реєстрі прав на нерухоме майно». Джерело


ВР змінила Декрет Кабміну «Про державне мито»

22.11.2912 Верховна Рада внесла зміни до Декрету Кабміну «Про державне мито» щодо ставок за проведення держреєстрації прав на нерухоме майно (проект № 8296-д).
Законом передбачаються наступні ставки мита за проведення держреєстрації:
- Права власності на нерухоме майно;
- 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (119 грн);
- Іншого речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно - три неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 грн).
Отримані кошти планується зараховувати до держбюджету України.


Сільради зможуть оформляти спадок

Верховна Рада України прийняла в першому читанні за основу проект закону № 11047, яким пропонується закріпити за сільськими радами право оформлення спадщини. "За" ухвалення відповідного законопроекту проголосував 281 народний депутат з мінімально необхідних 226.

Метою прийняття законопроекту є включення до законодавчих актів, зокрема до Цивільного кодексу і закону України "Про нотаріат", таких норм, які б закріпили за сільськими і селищними радами весь процес оформлення спадщини сільським спадкоємцям.

"У сільських населених пунктах та місцях проживання, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії", — йдеться в тексті законопроекту.


Українські нотаріуси працюватимуть за новими правилами

українські нотаріуси працюватимуть за новими правиламиВерховна Рада України прийняла оновлені вимоги до діяльності нотаріальних контор.

За повідомленнями українських ЗМІ з 7 вересня всі вітчизняні нотаріуси почнуть працювати за зовсім новою схемою, а уряд почне вести чітку регуляцію діяльності всіх нотаріальних органів вже у відповідності з новими правилами. Як відомо, напередодні відповідний законодавчий акт з приводу внесення змін в український закон "Про нотаріат" прийняла українська Верховна Рада.

Новий законодавчий акт, який був розроблений і підготовлений Міністерством юстиції України, уточнює всі питання державного регулювання діяльності нотаріальних контор, вводить обов'язкові правила етики поведінки всіх нотаріусів, а також, крім усього іншого, на законодавчому рівні буде ретельно регулювати питання підготовки осіб до нотаріальної діяльності та допуску до неї, призупинення та повного припинення діяльності нотаріусів.

Відзначається і той факт, що ухваленими змінами у законодавчому акті передбачається встановлення більш зваженого і вимогливого підходу до правових і організаційних основ діяльності нотаріусів, також розширено коло правових підстав для максимального залучення їх до відповідальності у разі невиконання або ж неналежного виконання ними своїх професійних обов'язків.

Цікавий і той факт, що за визначенням нотаріус — це особа, яка спеціально уповноважена на вчинення різних нотаріальних дій, в числі яких засвідчення вірності документальних копій, копій виписок з них, засвідчення справжності підпису на різних документах, засвідчення вірності перекладів важливих документів з однієї мови на іншу, а також деякі інші дії, норми яких хоч якось відрізняються один від одного в різних державах.

Діяльність нотаріусів набагато ширша і пропоновані до них вимоги набагато вищі в державах континентального права (наприклад, Німеччина) у порівнянні з державами загального права (наприклад, в США).


Нотаріуси України відзначають професійне свято

Професійне свято День нотаріату було засноване указом Президента України № 211/2010 від 22 лютого 2010 року. Зокрема, встановлено, що професійне свято нотаріусів щорічно святкується 2 вересня.

Для нотаріального обслуговування населення України на сьогодні створені 807 державних нотаріальних контор, в яких працюють 1390 державних нотаріусів, а зареєстрували нотаріальну діяльність 5665 приватних нотаріусів.

Тільки з початку 2012 року до нотаріусів в Україні звернулися 5552993 людини, тобто кожен восьмий житель країни.

За 8 місяців поточного року нотаріусами України вчинено близько 7,5 млн нотаріальних дій, з них державними нотаріусами — більше 1,2 млн нотаріальних дій, а приватними — більше 6,1.


Українських нотаріусів закликають приєднатися до Міжнародного союзу нотаріату

Міжнародний союз нотаріату сподівається на входження української нотаріальної спільноти до цього міжнародного об’єднання нотаріальних корпорацій. Про це заявив Президент Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва Міжнародного союзу нотаріату Мішель Мерлотті у ході зустрічі з Міністром юстиції України Олександром Лавриновичем, яка відбулася 13 вересня в українському Мін’юсті.

За словами Мішеля Мерлотті, на сьогодні з тих країн Європи, де функціонує система Латинського нотаріату, лише дві країни – Україна та Білорусь – не приєдналися до Міжнародного союзу нотаріату. Загалом, повідомив він, членами цього об’єднання є 82 країни, розташовані на 5 континентах світу.

У ході зустрічі Мішель Мерлотті обговорив з українським Міністром хід реформування нотаріату в Україні, розвиток та зміни законодавства, що регулюють діяльність нотаріату в країні. Зокрема, Президент Комісії Міжнародного союзу нотаріату схвально оцінив останні законодавчі зміни в Україні, зокрема ті, якими було урівняно в правах державних та приватних нотаріусів.

За словами Мішеля Мерлотті, на сьогодні для приєднання нотаріальної спільноти України до Міжнародного союзу нотаріату необхідно внести лише дві зміни до чинного законодавства, які б, по-перше, максимально зменшили адміністративний нагляд держави за діяльністю нотаріату та визначили Нотаріальну палату України єдиним органом самоорганізації та регулювання нотаріальної діяльності в країні. По-друге, на думку представника міжнародної нотаріальної спільноти, в Україні має бути ухвалений Деонтологічний (етичний) кодекс нотаріусів.

При цьому, як наголосив Міністр юстиції України Олександр Лавринович, такі ініціативи мають виходити від самої нотаріальної спільноти в Україні. За словам Міністра юстиції, у разі наявності такої ініціативи, Міністерство юстиції буде сприяти її законодавчій реалізації. Міністр назвав неможливим адміністративне втручання держави в самоорганізацію нотаріальної спільноти.

Крім того, повідомив Міністр юстиції, у рамках реформи нотаріату в Україні, що на цьому етапі вже добігає завершення, Міністерство юстиції всіляко заохочує нотаріусів до об’єднання у єдину Нотаріальну палату. Міністерство юстиції виступає за передачу якомога більшого обсягу повноважень, які на сьогодні виконує держава, саме цьому добровільному громадському об’єднанню нотаріусів.

Міжнародний союз нотаріату був створений у 1948 році з метою представництва нотаріату в міжнародних організаціях; співпраці з національними, в тому числі нотаріальними, організаціями; вивчення та вдосконалення права в області нотаріальної діяльності; поширення принципів Латинського нотаріату; організації міжнародних конгресів тощо.

Прес-служба Міністерства юстиції України.


Державні та приватні нотаріуси зрівнялися у "спадкових правах"

З 1 червня 2009 р. набули чинності положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат", якими державні та приватні нотаріуси зрівнюються у повноваженнях оформляти спадкові права громадян.

Міністр юстиції Микола Оніщук вважає, що зрівнювання в таких повноваженнях державних та приватних нотаріусів сприятиме розвантаженню державних нотаріальних контор. За його словами, існуючі до сьогоднішнього дня обмеження в повноваженнях призводили до перевантаження державних нотаріальних контор, створювали в них великі черги. Крім того, "нерівність у повноваженнях" позбавляла приватних нотаріусів можливості вести свою професійну діяльність у повному обсязі.

Міністр також уточнив, що правовий статус державних та приватних нотаріусів не змінюється. Так, згідно ст.31 Закону України "Про нотаріат", приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справлятимуть плату, розмір якої визначатиметься за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою. Оплата додаткових послуг правового характеру, які надаються приватними нотаріусами і не належать до вчинюваної нотаріальної дії, також буде стягуватися за домовленістю сторін.

За даними Мін'юсту України, на сьогодні понад 95% приватних нотаріусів пройшли необхідне підвищення кваліфікації з питань оформлення спадщини (наприклад, в частині видачі свідоцтв про право на спадщину, свідоцтв про право власності у спільному майні подружжя тощо), а також отримали право на проведення відповідних нотаріальних дій. Крім того, розроблені всі необхідні підзаконні нормативні акти для реалізації положень Закону про внесення змін до Закону України "Про нотаріат". Таким чином, як заявляє М.Оніщук, ніяких перешкод для реалізації положень зазначеного Закону України немає.

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат", прийнятий Верховною Радою 1 жовтня 2008 року. З 1 грудня минулого року набули чинності окремі поправки до Закону "Про нотаріат", наприклад, що передбачали посилення вимог до рівня кваліфікації осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю (нотаріус, стажист нотаріуса), поліпшення доступу громадян до нотаріальних послуг та їх якості, вдосконалення механізму допуску громадян до нотаріальної діяльності, зняття обмежень граничної чисельності приватних нотаріусів у нотаріальних округах і т.п.

З 1 червня 2009 року набула чинності норма, що стосується рівних повноважень державних і приватних нотаріусів в частині оформлення спадкових справ. З сьогоднішнього дня також набуває чинності норма щодо встановлення Кабінетом Міністрів України зразка, опису, порядку витрачання, зберігання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів.

Стартувала з прийняттям парламентаріями 1 жовтня минулого року Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" № 614-VI глобальна реформа нотаріату кардинально перекроїла звичні правила. Тепер оформити спадщину можна і в приватній конторі. Незважаючи на проведену Мін'юстом в найкоротші терміни титанічну роботу з навчання приватних нотаріусів спадковому праву, вже зараз можна прогнозувати, що проблем з оформленням спадщини буде чимало.

Наша адреса: Київ, вул. Січових Стрільців, 11, к. 106.

Працюємо: будні, 9.00-18.00.

Тел.: (044) 272-55-05

Дзвоніть, будь-ласка!